Bankalarda Kara Listede misiniz?

bankalarda-kara-listede-misiniz-.jpg

Günümüzde Kobilerin ve tüketicilerin en çok karşılaştığı bu soruna çözüm getirmek ve Kobi-Line olarak neler yapabileceğimize bir bakalım. Banka kredi derecelendirmede kara liste nedir? Bizim için ne gibi sorunlar teşkil eder?

 

Kara Liste Nedir?

Kara liste bankacılıkta ve finans sektöründeki yasal takip sisteminin adıdır. Yasal takip ise kredilerin ödenmemesinden dolayı legal yollar kullanarak bir merkezde toplama işlemidir. Bundan dolayı legal takipte olan kişiler veya geçmiş dönemde bu takibe uğramış olan kişiler için halk arasında kara liste (blacklist) diğer adıyla kırmızı liste denilmektedir.

 

Kırmızı Liste veya diğer adıyla Kara Listeye Nasıl Girilir?

Kredi kullandıran kuruluşlar, Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği kapsamında birbirini takip eden minimum 2 taksiti ödememesi durumunda kişi adına 30 günlük yasal takip başlatma hakkına sahip olurlar. Şayet kredi kullanan borcunu ödemez ise 30 gün sonunda kişi kara listeye alınmış olur.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden çıkabilmek için ilk aşamada yapmış olduğunuz ve ödemediğiniz tüm borçlarınızı ödeyiniz. Daha sonra diğer bankalardan kredi alabilmek için kredi notunuzu yükseltmeniz gerekecektir. Bu işlemler ilk adımda yapılmaz ise, isim kara listede kalır ve kredi notu düşük olduğu için bankalardan kredi alamazsınız. Kara listeden çıkabilmeniz için kredi notunuzu yükseltmek için izlemeniz gereken yolların aynısını yapmak yeterli olacaktır. Yapmanız gereken düşük limitli bile olsa bir banka kartına sahip olmak ve otomatik ödeme talimatları ile çalışma başlatma kara listeden çıkabilmeniz için gereken iki önemli ana unsurdur. Düzenli bir ödeme planı ve bütçeye göre taksitlendirme sizin her zaman avantajınız olacaktır.
 

İşletmelerde Kara Liste Nasıl Aşılır?

İşletmeler, işleri için kullanacakları krediler için KGF sayesinde bunu aşabilirler. Bunun için mutlaka bir yatırım planı olmalı ve projesini hazırlatmalıdır. Yapılacak yatırım için hazırlanan proje teminat gösterilmek kaydıyla KGF den kefalet mektubu alınarak bu sorun ortadan kalkar. Bu konuda Kobi-Line uzmanları işletmelere göre farklı ve alternatif çözümler geliştirirler. Ayrıca bazı bankacılar da KGF’yi henüz tam olarak bilmediklerinden yanlış yönlendirme yapıp olumsuz sonuç almanıza sebep olabilirler. Bu konuda işletmenize ve sizin şartlarınıza özel detaylı ve doğru bilgiyi Kobi-Line uzmanlarından edinebilirsiniz.

scroll to top