Üretim ve satışını artıran Özmak Makina, ihracata odaklanacak

uretim-ve-satisini-artiran-ozmak-makina-ihracata-odaklanacak.jpg

Halen Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri ile Rusya’ya satış gerçekleştiren Özmak Makina, önümüzdeki dönemde ihracata odaklanacak. İhracatı artırmaya yönelik çalışmaları olduğunu kaydeden Özmak Makina Sanayi Genel Müdür Yardımcısı Selda Sülün, bunlardan ilki olarak Polonya acenteliği yanında Ukrayna’da da bir acentelik oluşturduklarını ifade etti. Sülün, yeni acentelikler için de çalışmaları olduğunu bildirdi.

2013’ün Özmak Makina açısından çok verimli geçtiğini, geçen yıla nazaran üretim ve satışlarının bir kat daha arttığını ifade eden Sülün, yakın dönemde yaptıkları yatırımları “Fabrika binamızı büyüttük. Makine parkımızı yeniledik . Yeni çizim programları aldık” diyerek, açıkladı.

Özmak Makina’nın 1975 yılında Özbey Nart tarafından İzmir’in Menderes ilçesinde kurulduğunu hatırlatan Sülün, “O yıldan itibaren döküm ve makine imalatı ile sanayi sektörüne hizmet veriyoruz. Fabrikamız 4 bin metrekare açık, 2 bin 500 metrekare kapalı olmak üzere 6 bin 500 metrekare alan üzerinde faaliyet gösteriyor. 1990 yılından beri de son yıllarda büyük önem arz eden metal yüzeyleri demiroksit ve pastan arındırmak, yüzeyi boya ve galvanize hazırlamak için batı teknolojilerinin şartnamelerine uygun olarak kumlama makineleri imalatına büyük hız verdik. Bu konuda farklı sektörlerden müşterilerimiz var” dedi.

Selda Sülün, işletmede askılı kumlama makineleri, kontinü sac ve profil kumlama makineleri ve mermer kumlama makinelerinin yanı sıra özel sipariş üzerine değişik ebatlarda kumlama makineleri üretimi de yapıldığını dile getirdi.

Hizmet verilen sektörler arasında döküm sanayii, dökme çelik sanayii, LPG sanayii, çelik konstrüksiyon ve inşaat sanayii, emaye sanayii, tarım makineleri sanayii, jant sanayii, otomotiv sanayii ve mermer sanayiinin yer aldığını belirten Sülün, özellikle Avrupa, Ortadoğu ülkeleri ve Rusya’ya ihracat yaptıklarını bildirdi.

“Özmak’ın 38 yıllık deneyim avantajı var”

Özmak Makina’nın rakiplerine göre birçok avantajlar sunduğunu anlatan Sülün, sözlerine şöyle devam etti: “En başta Özmak’ın 38 yıllık deneyim avantajı bulunuyor. Bunun yanında fiyatlar ve ödeme şekilleri mümkün olduğu kadar müşteriyi zorlamayacak şekilde uygulanıyor. Servis departmanımız rakiplerimize göre üstünlük sağladığımız bölümlerden biri. Yedek parça temini ve arızalarda acil ve yerinde müdahale Özmak için vazgeçilmez bir hizmet.”

Sektörün sorunlarına da değinen Sülün, kumlama makinelerinin Çin’den ve Hindistan’dan getirtilerek Türkiye’de çok düşük fiyatlarda satılmasının en büyük sıkıntı olduğunu dile getirdi. Sülün, bu fiyatlarla rekabet etmenin çok zor olduğunu belirterek, “Makine alacak firmaların servis konusunu ön planda tutmaları gerekiyor. Çünkü bu ülkelerden alınan makinelerin ömrü beş yılı geçmiyor. Ayrıca, kesinlikle servis alamıyorsunuz. Bizce hem ülkemizin sanayisinin gelişmesi, hem de yurtdışına paramızın gitmesini önlemek amacıyla bu makinelere ihtiyacı olan firmaların Türk sanayicilerini tercih etmelerini öneriyoruz” diye konuştu.

scroll to top