ODTÜ TEKNOKENT firmalarına yatırım yağmuru

odtu-teknokent-firmalarina-yatirim-yagmuru.jpg

Son bir yılda 6 firma yatırım alırken, son olarak ODTÜ TEKNOKENT bünyesinde faaliyetlerini yürüten dijital sağlık firması Spirohome, ACT ve 500 Startups İstanbul’dan yatırım aldı.

ODTÜ TEKNOKENT firmaları yurt içi ve yurt dışından aldıkları yatırımlar ile dikkat çekiyor. 2016 yılında uluslararası yatırım kuruluşlarından aldıkları yatırımlar ile gelişimlerini sürdüren ODTÜ TEKNOKENT firmaları 2017 yılına da hızlı giriş yaptı. Son bir yılda 6 firma yatırım alırken, son olarak solunum hastalarının sağlıklarını takip etmeleri için yenilikçi deneyim sunan, dijital sağlık firması Spirohome da, ACT Venture Partners ve 500 Startups İstanbul’dan birinci tur yatırım aldı.

ODTÜ TEKNOKENT erken aşama teknoloji girişimleri hızlandırma programı Yeni Fikirler Yeni İşler’den (YFYİ) mezun olan Spirohome, astım, KOAH ve kistik fibrozis (KF) gibi kronik solunum hastaları ile beraber akciğer değerlerinin farkında olmak isteyen tüm bireyler için geliştirilmiş bir sağlık platformu.

Spirohome çözümü, akciğer kapasite ve fonksiyonlarını ölçen akıllı kişisel spirometre (nefes ölçer) ile hem hastalar hem de doktorlar için takibe imkân tanıyan entegre mobil uygulama ve web platformunu içeriyor. Hastalar, Spirohome sayesinde, durumlarını kontrol altında tutarak acil servis müdahalesi gerektirecek nefes krizlerinden korunmuş olacaklar.

Spirohome tarafından geliştirilen spirometrede, bu konudaki en hassas ölçüm teknolojisi olan ultrasonik hava akış yöntemi kullanılıyor. Bu yöntemin evlerde bireysel olarak kullanılacak cihazlara entegre edilmesini sağlayan teknikler için şirketin uluslararası patent başvurusu da bulunuyor. Ergonomik ve kullanıcı dostu tasarımının yanı sıra Spirohome tarafından geliştirilen spirometre, kişisel kullanıma yönelik olduğu için kalibrasyon ve bakım gerektirmeden medikal ölçüm hassasiyetini koruyabiliyor.

Astım, KOAH ve KF gibi kronik solunum hastalıklarında, sıklığı ve şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösteren nefessizlik atakları yaşanırken, bu tür ataklar hava yollarındaki daralmalardan kaynaklanıyor. Eğer hava yollarındaki daralmalar şiddetlenmeden önce akciğer değerlerindeki düşüş fark edilirse, ilaç tedavisi düzenlenerek atakların ve acil servis müdahalelerinin önüne geçilebilecek.

2014 yılı Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada yaklaşık 550 milyon solunum hastası olduğunu belirten Spirohome’un kurucu ortağı ve CEO’su Merthan Öztürk “Hava kirliliği, uygunsuz çalışma koşulları ve sigara kullanımlarının artması sebebiyle bu hastalıkların da sosyal ve ekonomik yükü gittikçe artıyor. Spirohome ile kronik hastaların hayatına yeni bir deneyim katıyoruz. Hastaneye gitmek istemeyen veya gidemeyen hastalar, Spirohome platformu sayesinde online bir takip deneyimi yaşıyor ve hastalığını kontrol altında tutabiliyorlar.” şeklinde konuştu. Kullandıkları donanım ve yazılım teknolojisi ile hastanedeki ölçüm hassasiyetini, uygun satış fiyatıyla ev ve bireysel kullanımına taşıdıklarını vurgulayan Spirohome’un CTO’su Kerem Yaşar ise “Bu sayede doktorların da güvenini kazanacak kaliteli bir takip süreci sunuyoruz.” dedi.

Spirohome aldığı yatırımla ekibini genişletmeyi, ürünü satışa hazır hale getirmek adına Türkiye ve Avrupa için CE ile ABD için FDA belgelendirme süreçlerinde ilerlemeyi hedefliyor.

scroll to top