Devlet Desteği ile Doğuya Milyonluk Turizm Yatırımı

devlet-destegi-ile-doguya-milyonluk-turizm-yatirimi.jpg

Devlet Desteği ile Doğuya Milyonluk Turizm Yatırımı

Bölgesel gelişmişlik farkının minimuma indirilmesi amacıyla özellikle de kırsal kesime verilen devlet destekleri her gün bir yeni işletmenin kurulumu ile bizleri sevindirmeye ve 2023 yılı Türkiye’sinin güçlü ekonomisini hayal etmemize yardımcı oluyor.

 

Doğunun doğal güzellikleri ve turistik bölgeleri ile ünlü olan Van ili, Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun büyük hibe desteği ile turizmde ki güçlü hamlesini yaptı.

Kentin asıl kimliğinin turizm olması gerektiğini düşünen mimar Tuba Dede ve iç mimar kardeşi Didem Dede, Van Gölü kıyısında ve içerisinde aquapark bulunan bir turistik tesis inşa etmek istedi.

İki kız kardeşin zaferi

Bu projelerini Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna sunan kız kardeşler, göl kıyısında bulunan 12.000 metrekare büyüklüğünde ki arazide tesisi kurmak için kurumdan onay aldı.

3 Milyon TL harcanan tesise ilgi inanılmaz… İçerisinde yarı olimpik havuz, çocuk havuzları, restoran, kahvaltı salonu ve gölün masmavi suyuyla buluşan plajın bulunduğu aquapark ayrıca kadınlara özel olarak da hizmet sunmakta.

Antalya’dan neyi eksik

Doğu insanının da Antalya’da ki olanakları hak ettiğinin altını çizen Dede,

“Proje hayata geçmeden önce herkes bize maceracı diyordu. ‘Başaramazsınız, paranızı çöpe atmayın’ diyordu. Bunun sonuçları şimdi ortada…”

“Hedef kitlemiz kadın ve çocuklardır. Hafta da 1 gün kadınlar günü yapıyoruz. O günde yalnızca bayanlara hizmet ediyoruz. Kadınların ilgisi çok büyük” dedi.

Proje hazırlamak emek işidir

Van Gölü’nün masmavi suyuyla bütünleştiği ve kadınlara özel plaj alanıyla 24 saat hizmet veren 3 milyon liralık tesisin projesi için aylarca emek verdiklerini anlatan Dede, “Bölgenin asıl kimliği turizm olmalı ve biz özellikle de kadın arkadaşlara örnek olmak istedik” ifadelerini kullandı.

İranlı turistlerden de büyük bir ilginin gösterildiği bu tesise benzer kırsal bir yatırım planı içerisinde olabilirsiniz. Bu yatırımın alanı turizm olabilir, hayvancılık olabilir, fabrika olabilir. Yeter ki bölgenin ekonomisini kalkındırın, istihdama katkı sağlayın. Bu amaç ile yola çıktığınızda yerine göre %70 oranında hibe kredi desteği alabileceğiniz programlar mevcuttur.

scroll to top