Microsoft, Yeni Windows Güncellemeleriyle Yepyeni Olasılıkların Kapılarını Aralıyor

microsoft-yeni-windows-guncellemeleriyle-yepyeni-olasiliklarin-kapilarini-araliyor.jpg

Microsoft, bu yıl 2-4 Nisan tarihleri arasında ABD’nin San Fransisko şehrinde gerçekleştirilen Build geliştiriciler konferansında, Windows Phone 8.1 ve Windows 8.1 Update güncellemeleriyle gelen yeniliklere ve birleştirilmiş geliştirici platformunun avantajlarına dair detayları paylaştı. Ayrıca ekran boyutu 9 inçten daha küçük tablet ve akıllı telefonlar geliştiren OEM ve ODM iş ortaklarından Windows işletim sistemi lisans bedeli alınmyacağını açıkladı.

Microsoft’un duyurduğu ve geliştiricilere özgü fırsatlar sunan yenilikler arasında farklı cihazlara yönelik platformların ortak kullanımı, birleştirilmiş araç kiti, Windows ve Windows Phone mağazalarında altyapının ortak hale getirilmesi ve birlikte çalışmaya dair yenilikler yer alıyor. Yapılan duyurular, Microsoft’un kullanıcılara daha geniş bir cihaz ve hizmet ağı sunmak üzere iş ortaklarıyla ve geliştiricilerle birlikte çalışarak fırsatları artırmaya yönelik gösterdiği çabaların önemli bir göstergesi.

Konferansta ayrıca Nokia’nın Windows Phone 8.1 ile çalışacak üç yeni Lumia modelinin duyurusu yapıldı. Bunlar şirketin yeni amiral gemisi olan Lumia 930, uygun fiyatlı Lumia 635 ve ilk çift SIM kartlı Lumia olan Lumia 630 olarak sıralandı.

Windows işletim sisteminin tüketicilere, iş ortaklarına ve geliştiricilere değer katan bir platform olduğunu ifade eden Microsoft İşletim Sistemi Grubu Başkan Yardımcısı Terry Myerson, ‘Amacımız Windows’u çok daha kişisel ve herkese hitap eden bir platforma dönüştürmektir. Bunu sağlayabilmek için endüstrideki iş ortaklarımızla yakın çalışmalarımızı sürdürüyoruz’ diye konuştu.

Cortana ile Windows Phone Şimdi Çok Daha Kişisel

Microsoft, etkinlikte Windows Phone 8.1 sürümüyle birlikte gelen ve Halo oyunundaki ünlü karakterden ilham alan Cortana isimli sesli kişisel asistanın tanıtımını gerçekleştirdi. Gücünü Microsoft’un Bing arama motorundan alan Cortana, kendisiyle kurulan etkileşimi takip ederek gerçekleştirdiği davranış analiziyle zaman içinde tercihlerinizi öğrenebiliyor ve daha kişisel bir etkileşim kurabiliyor. İlgilendiğiniz konuları takibe almak, günlük zaman akışınızı düzene sokarak daha iyi organize etmenize yardımcı olmak Cortana’nın yapabildiklerinden yalnızca birkaçı.

Cortana ilk aşamada ABD’deki kullanıcılara beta olarak sunulacak. 2014’ün ikinci yarısında İngiltere ve Çin’de kullanıma girecek olan Cortana, diğer bölgelerde 2015 yılında kullanılabilir hale gelecek.

Bireylerin ve Kurumların Hayatını Kolaylaştırıyor

Windows Phone 8.1 ile gelen diğer yenilikler arasında telefonunuza gelen tüm bildirim ve uyarıları bir bakışta görebilmenizi sağlayan Action Center ve veri kullanımı, batarya durumu, depolama alanı gibi bilgileri takip etmenizi sağlayan Senses uygulama seti yer alıyor.

Windows Phone 8.1 ayrıca bilgi teknolojileri profesyonellerinin hayatını kolaylaştıracak yenilikler de barındırıyor. Kurumsal tercihlerin ve iş odaklı uygulamaların kullanıcıların cihazlarına kolayca dağıtılmasına olanak sağlayan fonksiyonlar, dahili cihaz yönetim yazılımı, şifreli iletişim için S/MIME ve VPN desteği, mobil platformda kurumların hayatını kolaylaştıracak yenilikler arasında yer alıyor.

Windows Phone 8.1, tüm mevcut Windows Phone 8 cihazlarıyla uyumlu olacak ve önümüzdeki aylarda Windows Phone 8 cihazlarına otomatik güncelleme yoluyla dağıtılmaya başlanacak. Nisan ayından itibaren satılan yeni cihazlarda Windows Phone 8.1 yüklü olarak gelecek. Kayıtlı geliştiriciler, Nisan ayının ilerleyen günlerinde geliştirici programının bir parçası olarak cihazlarını Windows Phone 8.1’e güncelleyebilecek.

Windows 8.1 Update: Daha Kolay Kullanım, Daha Çok Çeşitlilik

Microsoft, düzenli güncellemelerle sunduğu ürünlerin fonksiyonlarını zenginleştirme anlayışının bir parçası olarak Windows 8.1 Update güncellemesinin de hazır olduğunu duyurdu. Bu yeni güncellemeyle Windows 8.1 çok daha fazla cihaz üzerinde çalışacak, önem verdiğiniz şeylere daha çabuk ulaşmanızı sağlayacak, dokunma özelliği olan ve olmayan cihazlar arasında daha kesintisiz bir deneyim sunacak ve yeni uygulamaları kolayca keşfetmenize yardımcı olacak.

Güncellemede öne çıkan özellikler arasında klavye ve fare kullanıcılarının hayatını daha da kolaylaştıran yenilikler, tüm ekranlardan görev çubuğuna erişebilme özelliği, Windows Mağazası uygulamalarının görev çubuğuna sabitlenebilmesi ve Internet Explorer 11 ile gelen performans ve uyumluluğa dair iyileştirmeler yer alıyor. Böylece yeni sürüm kullanıcıların değer verdikleri içeriklere ulaşmasını kolaylaştırırken, bilgisayarı kapatmak ve internette gezinmek gibi süreçleri çok daha kolay erişilebilir hale getiriyor.

Güncellemeyle gelen kurumlara özgü yenilikler arasında Internet Explorer 11 tarafından sunulan Internet Explorer 8 uyumluluğunun iyileştirilmesi, genişletilmiş mobil yönetim fonksiyonları, alışıldık yönetim araçlarıyla işletim sisteminin ve iş uygulamalarının kurulumunun kolaylaştırılması yer alıyor.

Mevcut Windows 8.1 kullanıcıları Windows 8.1 Update sürümünü Windows güncellemesi aracılığıyla ücretsiz olarak edinebilecekler. Windows 8 kullanıcıları için güncelleme, Windows Mağazası üzerinde 8 Nisan 2014’ten itibaren ücretsiz olarak sunulmaya başlanacak.

Her Keseye Uygun Windows’lu Cihazların Yolu Açılıyor

Microsoft’un Windows iş modeli, çok daha ucuz akıllı telefon, tablet ve bilgisayarların üretimine olanak sağlamak üzere dönüşüm geçiriyor. Bu anlayışın bir parçası olarak Microsoft donanım iş ortaklarına 1 yıllık Office 365 aboneliğinin dahil olduğu Windows işletim sistemi lisansının ücretsiz olarak sunulacağını duyurdu.

Bunun yanı sıra, Windows 8.1 Update ile gelen iyileştirmeler sayesinde donanım iş ortakları artık kullanıcı deneyimini etkilemeden 1 GB sistem belleğine ve 16 GB sabit disk alanına sahip düşük maliyetli cihazlar üretebilecekler. Microsoft, iş ortaklarıyla ortaya koyduğu ortak çalışma ve inovasyonlar sayesinde, tüketicilere çok daha ucuz maliyetli cihazların da yer aldığı geniş seçenekler sunacak.

Windows Geliştirici Platformu: Daha Fazla Kişiye Ulaşmanın En İdeal Yolu

Microsoft, Visual Studio 2013 Update 2 Release Candidate sürümüyle geliştiricilere Windows ekosistemindeki tüm cihazlara yönelik çok daha kolay uygulama geliştirme imkanı sağladığını duyurdu. Yeni sürümle gelen evrensel proje özelliği, geliştiricilere uygulamalarını Windows ekosistemi içinde yer alan tüm cihazlara kolayca uyarlamalarına yardımcı oluyor. Böylece Windows Phone 8.1 ve Windows 8.1 Update ortamları için eş zamanlı geliştirme yapmak çok daha kolay hale geliyor.

Evrensel proje sayesinde kodların ortalama yüzde 90’ı her iki platformda değişmeden kullanılabilirken, ortak paketleme sistemi ve ortak kullanıcı arayüzü telefon, tablet ve PC için yazılım geliştirme sürecini ayrı bir iş olmaktan çıkarıyor.

Microsoft, Windows platformundaki geliştiricilere destek olmak amacıyla Windows Mağazası üzerinde uygulama keşfi, gelir paylaşımı ve kişiselleştirilmiş uygulama tavsiyeleri gibi konularda da bazı yenilikler gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra haftanın ilerleyen günlerinde yayınlayacağı web tabanlı Windows App Studio uygulamasıyla, dileyen herkesin evrensel Windows uygulamaları geliştirmesine olanak sağlayacak.

Kinect for Windows v2 Windows Mağazasına Geliyor

Microsoft, Build konferansında doğal kontrol arayüzlerini kullanan Windows uygulamaları geliştirmek isteyenler için önümüzdeki yaz hazır olması beklenen Kinect for Windows v2 ile ilgili planlarını da paylaştı. Yeni Kinect algılayıcısı ve uygulama geliştirme seti, ilk kez Kinect algılayıcısını kullanan Windows Mağazası uygulamalarının hazırlanmasının yolunu açacak.

Kinect for Windows v2 algılayıcısı hareketleri ve tepkileri çok daha hassas biçimde algılayabiliyor. Reflexion Health ve Freak’n Genius gibi iş ortakları, Kinect for Windows v2 geliştirici ön programı üzerinde halihazırda çalışmaya devam ediyor.

Kaynak : Microsoft

scroll to top