Engellilere Devlet Desteği Veriliyor!

engellilere-devlet-destegi-veriliyor-.jpg

Kendi işini kurmak isteyen engellilere ve engellilere istihdam sağlayacak projelere 36 bin lira hibe desteği verilecek.

İŞKUR,  engelli istihdamının artırılması ve engellilerin proje havuzuna dâhil olması için hibe desteği programını duyurdu. Program kapsamında, hibe almak için yazılan uygun projelere, Kuruluş işlemleri desteği için 2 bin lira, işletme gideri desteği için 4 bin lira, kuruluş desteği ise işletmenin kuruluşundan itibaren 12 ay boyunca fatura karşılığı olmak üzere temel faaliyet alanı ile ilgili makine, ekipman, teçhizat, yazılım, donanım, sarf malzemesi, ofis malzemeleri gibi maliyetler için maksimum 30.000 TL hibe verilecektir.

Asgari İki Yıl İşletmek Şart

İŞKUR yetkililerinin verdiği bilgiye göre, proje şartlarına uymayanlar cezalandırılacak. Destek verilen proje kapsamında kurulan işletmenin kuruluş tarihinden itibaren en az 2 yıl fiili olarak faaliyetine devam etmesi şart olup, aksi durumun tespiti halinde kuruluş desteği olarak yapılan ödemeler yasal faizleri ile birlikte geri alınacak.

Engelliler ikamet ettikleri il içinde uygulanmak üzere proje hazırlatıp sunabiliyor. Engelli bireylerin fiili olarak kendilerinin iş başında olacakları projeler desteklenecek olup, engelli birey adına vasi olanların kendi işini kurmasını amaçlayan projeler desteklenmeyecek. Ayrıca emekli olan engellilerin proje başvuruları da kabul edilmeyecektir.

scroll to top